Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Co je NORSKÝ VLK? Často se setkáváme s otázkou zda máme nebo chováme doma vlka nebo vlky. Ne, Norský vlk je název naší chovatelské stanice, odvozený od dvou plemen které jsme v té době měli doma.

Pro ty, kdo by nevěděli jak požádat o založení chovatelské stanice přikládám užitečné odkazy: co a jak (na konci stránky), vybrané názvy je dobré konzultovat se seznamem již existujících názvů chovatelských stanic.

 

 

První štěňátka ČSV, vrh "A" Norský vlk měla Lara s impozantním psem, a to jak exterierem tak povahou, Artem z Viktoriinej záhrady, pojmenovali jsme je podle názvů hor a pohoří. Štěňátka už mají nové páníky! Držíme palce, aby se i nadále měli co nejlépe a k světu a dělali nám i svým majitelům jen radost! :o)

 

Vrh "B" Norský vlk  Tentokrát jsme Laře jako ženicha vybrali velmi krásného maďarského psa slovenské krve Emíra Crying Wolf. Všechna štěňátka jsou už u svých páníčků, přejeme jim hodně lásky a porozumění a páníčkům hodně trpělivosti! :o)


Vrh "C" Norský vlk je již na cestě! :o) Lary ženichem se stal Evander Crying wolf, pes velmi kvalitního exterieru a veselé nebojácné povahy, bratr Emíra, s nímž měla loni Lara "Béčka".  :o)


Jaké cíle sledujeme v chovu?

Především se snažíme aby naše štěňátka byly co nezdravější a povahově vyrovnaná což podporujeme pečllivým výběrem rodičů a dále péčí o matku i štěňata a to jak po stránce zdravotní, výživové tak psychické - raná socializace. Dále je pro nás samozřejmě důležité aby štěňata co nejvíce odpovídala standardu.

 

Co očekáváme od budoucích majitelů štěňátek?

Abyste si předem rozmysleli zda opravdu chcete zrovna štěňátko čsv a proč,  co s ním chcete v budoucnu dělat a zda tyto vaše představy nesplní lépe nějaké jiné plemeno nebo zda nejsou pro čsv příliš ambiciozní. ČSV jsou psi velmi krásní a elegantní, ale jsou i poměrně nároční na výchovu, výcvik, čas který od vás vyžadují, v některých údobích jejich života, například v pubertě mohou být i velmi nároční na pouhé soužití s nimi!!

ČSV je pes jednoho pána a snáší špatně jeho změnu, proto prosím zvažte, zda opravdu chcete čsv a jste připraveni zvládnou i jeho případné vrtochy a zda máte čas a chuť se mu po celý jeho život(třeba až 16 let) věnovat.

Byli bychom rádi abyste se přijeli na štěňátko předem alespoň jednou podívat. Bylo by dobré něco si o plemeni přečíst a připravit na jeho příchod k vám nejen váš byt či dům, ale i vaše spolubylící a váš denní režim.

Krom zajištění kvalitního zázemí ve formě stravy(poradím) a ubytování (lze byt i kotec, ale vždy s dostatečným kontaktem s majitelem), bychom byli rádi, abyste pokračovali v socializaci, kterou jako chovatelé započneme, tj. abyste se štěňátkem aktivně vyhledávali různé situace, podněty a bytosti a seznamovali ho s nimi, aby z něho vyrostl vyrovnaný pes, který vám bude dělat radost a kvalitního společníka. Naučte a dovolujte vašemu pejskovi kontakt s ostatními psy! Doporučujeme alespoň základní výcvik poslušnosti, nejlépe na cvičáku kde cvičí i jiní čsv.

Budeme chtít abyste se s vaším štěňátkem dostavili alespoň na svod dorostu, lépe i bonitaci (organizované v různých částech republiky), pokud možno i nějakou výstavu a nechali ho posoudit na DKK. To je pro nás důležité pro posouzení kvality našich odchovů. A také bysme chtěli, abyste s náma zůstali v kontaktu nejen pro to, abysme viděli a věděli jak naše štěňátka rostou, ale i pro případ že byste potřebovali jakoukoliv radu, obzvlášť v tom případě bychom rádi byli po ruce na prvním místě. :o)

Neslibujte prosím při výběru štěněte něco co nebudete chtít nebo moci splnit, abysme se pak obě strany nedivili až bysme vás s tím otravovali. Nebráníme se tomu aby naše odchovy plnili roli sportovně rodinných psů!!! 

 

Co můžeme nabídnout?

Štěňátka od nás jsou odchovávána s námi v  domě/bytě, takže jsou zvyklá na veškerý běžný ruch v domácnosti a díky zahradě i na ruch z okolí. Snažíme se je zvykat i na podněty méně běžné takže i různé situace modelujeme.  :o) Vítáme návštěvy známých i neznámých aby si štěňátka zvykaly na množství různých lidí a přestože sami děti nemáme jsou díky našim známým zvyklé i na ně. Později je bereme i na krátké procházky po okolí a vyjížďky do rušnějších částí města aby si např. zvykali na dopravní prostředky atd.. Štěňátkům i mamince se věnujeme neustále, mají zajištěné kvalitní krmení, bydlení i veterinární péči. Při odběru jsou štěnda odstavené na kvalitní granule(ale jedí i maso), několikrát odčervené, čipované a poprvé očkované, s vystaveným EU pasem. Dostávají vždy startovací balíček obsahující nějaký dosavadním domovem napachovaný předmět - většinou dečku, jídlo, na které jsou odstavené na první dny, obojek a něco navíc - CD s fotkama nebo hračku, případně ňamku či misku na cestu.

S majiteli udržujeme trvalý kontakt a jsme ochotni přispět kdykoliv radou, případně pomocí. Štěníky od nás se snažíme doprovodit na svod, bonitaci a při dalších důležitých životních událostech - výstavy, zkoušky. Nabízíme i pomoc s předvedením na těchto akcích, včetně výstav nebo možnost fotografování během těchto akcí.

Pro zájemce o chov nabízíme konzutace ohledně hledání partnera, rady ohledně krytí, březosti, odchovu štěňat, pomoc s hledáním zájemců o štěňata a s inzercí.

A jak to bylo s námi??

Sami jsme si Laru, tj. naše první ČSV pořizovali já jako 2. psa po malé rodinné křížence a přítel jako psa vůbec prvního.

Chtěli jsme psa sportovně zaměřeného a odolného, protože jsme v té době jezdili každý weekend, za každého počasí někam na tůry, vandry po zemích českých, moravských, ale i do ciziny a velehor a to jak vlakem, busem, tak i stopem. A když už bysme měli psa, chtěli jsme zkusit i nějaký výcvik, případně zkoušky a psí sporty.

Jak už vás asi napadlo, stop bylo to první co vzalo za své s pořízením čsv..:oD Postupně, ale velice rychle jsme přišli na to, že daleko pohodlnější, ale v našich poměrech i levnější je pořídit vůz pro naší rozrostlejší smečku a tím nutno říct se změnilo víc než jsme čekali! Výlety se z cesty od někud někam změnili v kruhy a postupně se naše svobodné akce přiblížily a později hodně přizpůsobily různým akcím chovatelským a výcvikovým. Ale za sebe musím říci že nelitujeme, ale občas přece jen nostalgicky zavzpomínáme! :o)

Když jsme si Laru pořizovali paní chovatelka se nás ptala zda plánuje chov a výstavy, případně zkoušky. 

Chtěli jsme jen nějaké ty sporty,s tím souvisel základní výcvik, případně nějaká zkouška. Chov jsem rázně odmítla, nad výstavou mírně zauvažovala, ale říkala jsem sobě i paní chovatelce že nemám zkušenosti a nevím jaká fenka bude.

Takových otázek se nelekejte, pravděpodobně vám je položí každý chovatel a pak vás bude ještě verbovat na svod a bonitaci a rengen DKK a DLK, i když vás nic takového v podstatě nezajímá!

Svod jsme myslím slíbili a ve smlouvě podepsali i bonitaci a jednu nebo 2 výstavy, ale mysleli si o tom svoje..

Postupem času se naše názory měnily..

První dva roky jsem se nestačila divit a říkala si, že něco takového bych někomu dalšímu rozhodně nepřála a nemohla mu udělat tj. aby měl štěně po Laře, to divoký, neposlušný, nespoutaný štěně velikosti kozy co se vám neustále vysmívalo a provádělo jednu blbost a lumpárnu za druhou. A my hlavně hledali vybití pro jeho nezkrotný temperament a zkoušeli ho něco naučit. Svod nás nebavil!!

Ale učily a zvykaly jsme si obě, respektive všichni 3 i s přítelem, ale ten to nikdy tak moc neprožíval.. :o)

Takže po pár kotrmelcích, nějakém tom veletoči(nikdy jsem nebyla narozdíl od přítele zrovna sportovně nadaná) a sem tam malém úspěchu a hned zas pádu,  jsme trochu změnili názor a zkusili Laru i zbonitovat, čemuž předcházel rentgen DKK, což nás zajímalo samo o sobě.

Když rentgenem i bonitací úspěšně prošla, potěšilo nás to a říkali jsme si, že by možná bylo škoda nezkusit aspoň jedny štěňátka a tak jsme se začali pídit co by to obnášelo, ještě jsme ale nebyli vůbec přesvědčení..

Vstup do světa chovatelů nevypadal ze začátku vubec lákavě: 1. ač jsme potkali úžasného psa s kterým jsme štěňata chtěli a jevil se nám a i některým dalším docela vhodným tatínkem, rozhodně nebylo jednoduché si ho prosadit! 2. hrozně dlouho jsme čekali na schvalení chovatelské stanice! 3. stanovení termínu krytí a synchroizace s dovolenou a cestou do Francie byla o nervy, o náročnosti provedení ani nemluvím.. 4. nervy jak případná štěnata udáme a jestli vůbec budou byly neustálé pro a proti a co když? 5. počet štěňat alespoň mě naprosto uzemnil, ale zas mě uvrhl z dimenze úvah do reality a boje o přežití vlastní a následně i štěňat, tj. hledání jim nových domovů 6. proces hledání a chovu byl velmi zajímavý a poučný, ale neuvěřitelně náročný ve spojení s běžnými povinnostmi pracovními i domácími

Jak štěnda rostla, nestačili jsme se divit jaký jsou krásný a úspěšný!! což nám samozřejmě lichotilo a říkali jsme si, že Lara je opravdu šikovná a je v ní něco co by bylo škoda nepředat dál! A tak za necelý rok jsme začali hledat dalšího psa a přemýšlet o dalším krytí, které ale tenkrát nebylo bohužel úspěšné.. možná za to mohlo i naše přestěhování do domečku(kde jsme čekali podmínky pro odchov štěňat naprosto odlišné) a s tím spojený Lary stres se změnou prostředí.

Vrh B ukázal že pokud štěnda odchováváme uvniř, je samozřejmě jedno jestli je to v paneláku nebo domečku.. :oD 

Co z toho vyplývá?? - Nikdy neříkej nikdy! Čas, zkušenost a společný vývoj tebe a tvého psa ukáže.